Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Darłowo

Darłowo

Darłowo to urokliwa miejscowość wzniesiona obok ujścia rzeczki Wieprzy do morza, posiadające drogocenne, okazałe zabytki architektury i długą historię. Tymczasem Darłowo to nie jedynie okazałe zabytki, ale także prozdrowotny mikroklimat, dwadzieścia km obszernych plaż oraz niezanieczyszczone środowisko.

Czar Darłowa przyciąga co roku rzesze urlopowiczów. Z przyczyny pewnego oddalenia od Bałtyku, noclegi w Darłowie – w płd. jego części i w centrum Darłowa – są zazwyczaj tańsze oraz stanowią idealną alternatywę dla wczasowiczów planujących odpoczynek w oszczędnej wersji.
Pierwsze notatki na temat Darłowa wywodzą się z XI stulecia, gdy w położeniu teraźniejszego miasta Darłowo była osada rybacka, której ludność trudniła się zwykłymi dla obszaru zajęciami – tkactwem, żeglarstwem lub rybołówstwem. Stan prawny miasta Darłowo zyskało już na początku 14. wieku co, przyspieszyło ożywienie Darłowa a także umożliwiło w połowie XIV stulecia postawić zamek książęcy.
W dzisiejszych czasach zabytkowy zamek książęcy jest udostępniony do oglądania i sprawuje funkcję muzeum. Oprócz wystaw stałych, przygotowane tam są niezwykle atrakcyjne wystawy czasowe. Ponadto na zamku aranżowane są liczne imprezy kulturalne.Z zabytkowych budowli należałoby jeszcze wypunktować kościoły: św. Jerzego, św. Gertrudy oraz Mariacki czy Kamienną Bramę – pozostałość murów miejskich.
nNajbardziej rozpoznawalna dzielnica Darłowa – Darłówko leży tuż nad brzegiem morskim. W Darłówku funkcjonuje także port turystyczny, rybacki oraz przeładunkowy. Odwiedzający mogą zachwycać się jednostkami pływającymi o długości aż do siedemdziesięciu pięciu metrów oraz zanurzeniu aż do czterech metrów. Przy wschodnim fragmencie nabrzeża stoją statki spacerowe, oferujące letnikom wycieczki po Morzu Bałtyckim.
Tuż przy wejściu do portu znajduje się latarnia morska. W dzisiejszych czasach wieża latarni ma wysokość dwadzieścia dwa metry. Latarnię postawiono w 19. stuleciu jej wieża była wówczas dużo niższa i dopiero dodatkowe remonty uczyniły z niej pełnoprawną latarnię. Teraz urlopowicze mogą zachwycać się stanem z 1927 roku, kiedy wykonany został ostatni remont budynku.
Żeby statki, kutry, jachty mogły wypływać z portu, na rzece wybudowano osobliwy, rozsuwany most, spinający Darłówko
Wschodnie z Zachodnim. Warto go obejrzeć, bo jest to jedyna taka konstrukcja w naszym kraju.

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem