Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Dźwirzyno

Dźwirzyno

Dźwirzyno to rybacka wioska oraz miejscowość wczasowa zarazem. Położona tylko 12 kilometrów od centrum znacznego miasta jakim jest Kołobrzeg. Dźwirzyno leży równocześnie nad morzem oraz jez. Resko Przymorskie. Miejscowość leży wzdłuż drogi łączącej Kołobrzeg z Mrzeżynem, jaka w Dźwirzynie nosi nazwę ulica Wyzwolenia.

Przy niej rośnie 16 wiekowych, przeszło 250-letnich dębów – pomników przyrody.
Okoliczne jezioro połączone jest z morzem poprzez Kanał Resko. W XV wieku jezioro Resko miało ujście w
otoczeniu współczesnego Mrzeżyna – w Regoujściu. Funkcjonował w tamtym miejscu prężnie port i obawiający się rywalizacji Kołobrzeżanie zablokowali go, topiąc w jego wejściu statki wypełnione kamieniem. Mieszczanie Trzebiatowa w położeniu dzisiejszego Mrzeżyna wykopali przekop dając nowe ujście Redze. Z kolei kanał Resko powstał za pośrednictwem przerwania przez sztorm mierzei rozdzielającej jez. Resko od Bałtyku. Dzięki temu powstać mógł port. Współcześnie w Dźwirzynie działa port rybacki.
W XIX w., na skutek rozwoju komunikacji, do miejscowości zaczęli zjeżdżać pierwsi letnicy. Olśniła ich śliczna, o jasnym, drobnym piasku, dość szeroka plaża. Można tutaj, oczywiście poza kąpielami morskimi i plażowaniem, grać w siatkówkę plażową, a w wakacje odbywa się tutaj „Bieg ku słońcu” o trofeum wójta Kołobrzegu. Ponad plażą można również przypatrywać się zmaganiom motolotniarzy. Plażę od Dźwirzyna oddziela dosyć wysokie (do 16 m) pasmo wydm z lasem sosnowym.
Natomiast na wodach Bałtyku i jeziora Resko można
ćwiczyć coraz modniejszy u nas windsurfing. Resko to też miejsce dla uprawiania innych dyscyplin sportów wodnych oraz wędkarstwa.
Dźwirzyno posiada także stan prawny uzdrowiska – pomaga się tutaj w leczeniu schorzeń układu krążenia i oddechowego. Z czasem popularniejsze stają się turnusy lecznicze i dużo ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów a również domów gościnnych organizuje ofertę ukierunkowaną na kuracjuszy.
Dźwirzyno posiada bogatą bazą noclegową, której oferty można odnaleźć tu: www.dzwirzyno.net.pl/noclegi/wszystkie. Składają się na nią przeważnie pensjonaty, domy wypoczynkowe, domki, lecz nie brakuje też komfortowych apartamentów. Dźwirzyno to również miejsce, w którym organizowane są kolonie, zielone szkoły dla dzieci.

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem