Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Gąski

Gąski

Gąski – mała osada wypoczynkowa, położona na wybrzeżu naszego morza, wokół pól, z lasem na zachodzie, w pobliżu Mielna. Najwcześniejsze wzmianki o letnisku pochodzą z pierwszej połowy XVII wieku.
Największą kartą atutową miejscowości jest dość szeroka, piaszczysta plaża morska, zakończona wałem wydm, uroczo porośniętym roślinnością. Na plażę prowadzi dość dużo wejść – niektóre piaszczyste, inne zaś z niewysokimi schodkami.

Koło plaży zlokalizowana jest pobudowana w XIX w., wzniosła na przeszło pięćdziesiąt m,
zabytkowa, aczkolwiek ciągle używana latarnia morska. Światło latarni, przy dobrej widoczności jest widzialne z odległości prawie że ok 36 kilometrów. Latarnia jest, jak większość latarń nad Morzem Bałtyckim, udostępniona dla zwiedzających – po wspięciu się po stu dziewięćdziesięciu spiralnych, wykonanych z granitu stopni, można napawać się ślicznym krajobrazem morskim, widokiem na letnisko Gąski i pobliskie miejscowości.
Kolejnym zabytkiem Gąsek jest neoklasycystyczny Pałac Morski z 2-giej połowy 19. stulecia, gdzie w dzisiejszych czasach jest ośrodek wypoczynkowy. Z Gąsek można wybrać się na przechadzka plażą do pobliskiej, oddalonej o około dwa i pół kilometra wczasowiska Sarbinowo. Po przebyciu następnych dwóch km urlopowicz znajdzie się w obrębie następnego letniska – osady, która nazywa się Chłopy i jest w całości wpisana do indeksu zabytków, dzięki zachowanej zabudowie starej osady rybackiej.
Ten kto postanowi spędzić wczasy w Gąskach, może wybierać pośród wielu kategorii noclegów – kwater, pokoi gościnnych,domów gościnnych, domów wczasowych czy ośrodków wypoczynkowych.
Więcej o miejscowości Gąski przeczytasz na stronie: http://www.gaski.pl

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem