Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk – portowe miasto nad Bałtykiem, jedno z miast o najdłuższej historii w naszym kraju, a zarazem jedno z najbardziej rozpoznawalnych, obok Warszawy, Krakowa i Wrocławia, polskich miast w świecie. To również znaczny ośrodek nauki i kultury, gospodarczy oraz węzeł komunikacyjny.
Archeolodzy zapewniają, iż była w tym miejscu osada już w VII wieku.

W X wieku dawny władca Państwa Polskiego Mieszko Pierwszy włączył miasto z okolicą do swego państwa. W 1263 roku Gdańsk uzyskał prawa miejskie. O Pomorze Gdańskie toczono w przeszłości sporo walk. W średniowieczu władali nim poza Polakami Brandenburczycy, Prusacy, Krzyżacy.
Gdańsk zdobyły też wojska Napoleona w 1807 roku – wtedy również pierwszy raz utworzono Wolne Miasto Gdańsk. Ponownie Gdańsk został Wolnym Miastem w 1920 roku, stanowił on dodatkowo jeden z pretekstów wybuchu Drugiej Wojny Światowej. To stąd oddał pierwsze strzały okręt Schleswig-Holstein na Westerplatte. Podczas tej wojny Gdańsk został unicestwiony w 90%. Miasto było także świadkiem historii nowożytnej – to tutaj odbyły się Wydarzenia Grudniowe 1970 roku – to tutaj odbył się słynny strajk w stoczni, to tutaj podpisano 31 sierpnia 1980 r. porozumienie Sierpniowe pomiędzy ówczesnym rządem a Solidarnością. Gdańsk znają także kibice piłki nożnej – Gdańsk był jednym z gospodarzy rozgrywek EURO 2012.
Ale współczesny Gdańsk to nade wszystko jeden z największych polskich ośrodków kultury. Niepodobna wyliczyć wszystkich zabytków i muzeów które znajdują się w tym
mieście. W Gdańsku znajdziemy wiele teatrów, filharmonię, operę. Planowanych jest tutaj mnóstwo wydarzeń – na przykład coroczny Jarmark Dominikański, festiwal All About Freedom lub Festiwal Dobrego Humoru.
Gdańsk to niezbicie także znaczny ośrodek wakacyjnego wypoczynku. Znajdują się w tej okolicy plaże nadmorskie, różnorodna i pełna baza turystyczna oraz gastronomiczna. Można spędzić tutaj wczasy w ekskluzywnych hotelach, apartamentach, lecz także odnajdziemy miejsca oferujące pokoje i kwatery w Gdańsku, są tu również pola namiotowe i campingi.
Gdańsk, wraz z Gdynią i Sopotem tworzy aglomerację miejską – Trójmiasto.

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem