Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Góry Stołowe

Góry StołoweGóry Stołowe są częścią Sudetów i znajdują się pomiędzy miejscowościami: Radków, Kudowa Zdrój i Duszniki-Zdrój w Kotlinie Kłodzkiej. Góry Stołowe zbudowane są z piaskowców z domieszką margli ułożonych horyzontalnie – stąd też nazwa tych gór, bo są płaskie – tak jak stół. Nie są to wysokie góry – wysokość dochodzi do 919 m n.p.m. Mimo niezbyt dużej wysokości, góry te są widoczne z oddali, jako blok skalny górujący ponad okolicę, porośnięty lasem
iglastym.

Za sprawą budowy z piaskowca – skały łatwo poddającej się erozji – wykształciły się charakterystyczne dla Gór Stołowych formy skalne. Najbardziej znanym jest labirynt skalny – Błędne Skały w masywie Skalniaka. To to obszar o powierzchni ok. 22 hektarów, będący obszarem ochrony ścisłej Parku Narodowego Gór Stołowych. Znajdują się tu szczeliny i wąwozy o o ścianach wysokich na 6 – 11 m – miejscami szerokość szczelin to ledwie kilkadziesiąt cm. Błędne Skały były również planem filmowym. Powstawał tu film Opowieści z Narnii, a jeszcze wcześniej Przyjaciel Wesołego Diabła. Na obszarze Błędnych Skał na platformie o nazwie Skalne Czasze znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać oba Szczelińce – Wielki i Mały.

Szczeliniec Wielki to najwyższy, wznoszący się na wysokość 919 m n.p.m., szczyt w Górach Stołowych. Tymczasem nie jest to stereotypowy szczyt – ponieważ jest płaski –
zaliczany jest do Korony Gór Polski. W obrębie Szczelińca Wielkiego procesy erozyjne doprowadziły do powstania ciekawych form skalnych przypominających figury zwierząt – najsłynniejsze to Małpolud, Wielbłąd lub Kwoka – a także głębokich, ciasnych wąwozów, szczelin – przykładowo Piekiełko (jar długi na ok. 100 m). Na Szczeliniec Wielki można dotrzeć krętym szlakiem z początków XIX-tego stulecia – składa się na niego niemal 700 schodów – i tylko z niewielkimi modyfikacjami służy już około dwa wieki. Szczeliniec znajduje się na terenie Parku Narodowego i w sezonie letnim wejście na niego jest płatne. Tuż przy Szczelińcu Wielkim (na południwy-zachód) położony jest Szczeliniec Mały. Jest on nieco niższy (896 metrów n.p.m.) i jest objęty ochroną ścisłą – zamknięty jest dla ruchu turystycznego.

Góry Stołowe są prawidłowo przygotowane do wizyty wędrowców. Jest tu około 100 km szlaków turystycznych. Na
Szczelińcu funkcjonuje schronisko turystyczne. Poza tym, Góry Stołowe leżą przy głównej drodze krajowej nr 8 łączącej Wrocław i Kudowę. Przykładowe odległości z okolicznych miejscowości: Polanica-Zdrój – ok. 17 km, Kudowa Zdrój, Duszniki-Zdrój – około 10 km.

Jeśli chcesz sprawdzić ofertę noclegową w okolicy Gór Stołowych odwiedź jedną z poniższych stron:

Serdecznie zapraszamy!

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem