Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Hel

Hel - port

Hel to miasteczko na końcu mierzei helskiej, o dość długiej historii. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII stuleciu. Do XV wieku Hel był istotnym ośrodkiem handlowym, potem utracił na znaczeniu na korzyść Gdańska. U schyłku XIX wieku pobudowano tu port rybacki a Hel ponownie zaczął się rozwijać.

Wraz z rozrostem komunikacji i turystyki Hel stał się celem wycieczek dla mieszkańców Sopotu i
Gdańska. W 1918 roku mimo, że gros mieszkańców miejscowości była niemieckojęzyczna, na mocy traktatu wersalskiego Hel przyznano Drugiej Rzeczypospolitej. Kilka lat później pobudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości powstał rejon umocniony a także port wojenny. W czasie II Wojny Światowej Hel bronił się do 2 października 1939 roku. Po 1945 roku Hel miał status miejsca wyjątkowo ważnego strategicznie, mogli przyjechać tutaj tylko obywatele PRL. Obostrzenie w odwiedzaniu Helu usunięto dopiero w 1989 roku, a same szlabany zniknęły dopiero w latach 90-tych XX w.

Wczasy w Helu

Współcześnie Hel to przede wszystkim ośrodek urlopowego odpoczynku i rybactwa. Umiejscowiono tutaj także garnizon Marynarki Wojennej oraz port morski z przystanią rybacką, pasażerską i jachtową. Można z tego miejsca wyruszyć w rejs po Bałtyku, na jednym z byłych kutrów rybackich, a od 2006 roku funkcjonuje tutaj Tramwaj Wodny – promowe połączenia z miastami Trójmiasta – to najtańsza i najszybsza sposobność dostania się do Gdańska, Sopotu lub Gdyni.

Hel ma świetne położenie dla amatorów plażowania – otoczony jest przez Bałtyk, ze znaczną ilością plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony pełnego morza, albo od strony zat. Gdańskiej. Na plaży sporo się dzieje – o pełen energii odpoczynek dba Hel Animation. Aktywny odpoczynek to również wypady rowerowe – rower to często zabierany sprzęt na wakacje. w 2005 roku otwarto trasę rowerową – prowadzi ona poprzez całą mierzeję, w pobliżu trasy 216 – fragment przyrodniczy – Jurata -Hel – to 10 kilometrów trasy. Hel to również atrakcyjne miejsce dla wielbicieli nurkowania. Znajduje się w tej okolicy dużo wraków, leżących na rożnych głębokościach. Bazy nurkowe zlokalizowane w porcie proponują pełne zaplecze dla nurków. Nie brakuje także szkoleniowców, którzy oferują naukę nurkowania.

Ze względu na swoją przeszłość Hel zaintryguje również miłośników historii – znajdują się tu Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Rybołówstwa, fortyfikacje i latarnia morska. Hel jest znany dodatkowo ze swego fokarium – to element Stacji Morskiej – placówki naukowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przeprowadzany jest projekt odtworzenia oraz ochrony kolonii fok szarych na Bałtyku. To dodatkowo miejsce leczenia chorych osobników. Udostępniona jest sala ekspozycyjna i oświatowa a także podziemia, gdzie można, poprzez specjalne szyby, śledzić wzrokiem podwodne igraszki fok.

Hel to świetne miejsce na wakacje. Wiele atrakcji, bogata baza gastronomiczna i noclegowa (http://www.hel.info.pl/noclegi/wszystkie) sprosta wymaganiom każdego urlopowicza.

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem