Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Jarosławiec

Jarosławiec

Na środkowym pobrzeżu naszego morza, na klifowym jego brzegu, między lasami, w pobliżu 2 jezior Kopań a także Wicko położona jest turystyczna wieś Jarosławiec. W otaczających Jarosławiec lasach odnajdziemy nie wyłącznie pospolicie rosnącą sosnę, ale również sosnę czarną, daglezję, modrzew.

Obdarzony charakterem krajobraz, wydmy, zatorfione równiny oraz jez. Wicko zachowywane są poprzez stworzenie tu Obszaru Chronionego Krajobrazu, z zamiarem chronienia ich zasobów dla wypoczynku
oraz turystyki. Najciekawsze obiekty to zbiorowiska wydm białej i szarej z trawami wydmurzycą i piaskownicą, dojrzewają tu w szczególności mikołajek nadmorski, storczyk kruszczyk, las brzozowo-dębowybór bażynowy.
Z połowy 16. stulecia wywodzą się pisane notatki odnoszące się do teraźniejszego Jarosławca. W tamtym czasie społeczność osady trudniła się przeważnie rybołówstwem, pozyskiwaniem i obróbką bursztynu.
Wczasowicze zaczęli przybywać do osady u schyłku XIX wieku. Wyjątkową atrakcją była w tamtym czasie szeroka aż na jeden kilometr drobno piaszczysta plaża, niestety przez lata Bałtyk zabierał plażę. Zaczęto chronić plażę budując opaskę, skutkiem ubocznym było to, iż Bałtyk wyrzucał na brzeg kamienie. W 2009 roku przeprowadzono prace mające doprowadzić do odtworzenia plaży, przepompowano z morza potężne ilości piachu i rozrzucono go na plaży. Dzisiaj plaża w miejscowości wczasowej Jarosławiec jest szeroka, piaszczysta a także przyszykowana na podjęcie jeszcze większej ilości urlopowiczów.
Dodatkową atrakcją Jarosławca stanowi pochodząca z XIX stulecia latarnia morska, postawiona aby zmniejszyć liczbę katastrof jednostek pływających, do jakich cyklicznie dochodziło w tym rejonie Bałtyku. Pierwszy budynek latarni był zbyt niski, przeznaczono go latarnikom a obok zbudowano wysoką na trzydzieści trzy m okrągłą, ceglaną wieżę. Dzisiaj latarnia jest udostępniona do odwiedzania, na jej zwieńczenie prowadzą drewniane, kręte schody.
W Jarosławcu działa przeróżna baza noclegowa, działają tu ośrodki wczasowe, pensjonaty, domy gościnne oferujące pokoje oraz kwatery, kempingi i domki nad morzem.

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem