Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Jastarnia

Jastarnia

Mniej więcej w połowie długości helskiej mierzei leży małe miasteczko – Jastarnia – status miasta posiada od 1973 r. Wcześniej była to spokojna rybacka osada – dopiero wraz z doprowadzeniem w latach 20-tych XX w. linii kolei i pobudowaniem portu – nastał energiczny rozkwit miejscowości. Przede wszystkim, za sprawą narastającego ruchu turystycznego.

Teraz Jastarnia to duży ośrodek urlopowy i rybactwa. Na urlopowiczów czekają mnogie, strzeżone kąpieliska
wraz z piaszczystymi brzegami morza, tak jak nad bezpośrednim Bałtykiem tak i nad zatoką. Dla wczasowiczów z pieskami dostępny jest sektor plaży między Juratą i Jastarnią (wejście nr 55).
W Jastarni przez cały czas żywe są tradycje kaszubskie. Na przykład nazwy ulic są pisane w dwóch językach – po kaszubsku i polsku, latem, od 2006 roku, urządzana jest impreza „Lokalny Pieniądz”. Oferowany jest żeton 3 Merki – ekwiwalent 3 złotych, wolno nim płacić we wskazanych punktach za artykuły oraz usługi. Wielu wczasowiczów zatrzymuje sobie „3 Merki” w charakterze pamiątki z Jastarni.
Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odnajdziemy tutaj Zabytki kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy w prywatnym Muzeum Pod Strzechą, Chacie Rybackiej ze zbiorami rybackimi, okazy umiejscowione są także w portowym bosmanacie. W Jastarni działa również skansen fortyfikacji.
W mieście znajduje się też latarnia
morska. Nie jest ona zbyt wysoka, a nawet jest najniższą naszą latarnią (17 metrów) i na nieszczęście nie jest udostępniona dla odwiedzających. Jako ciekawostkę wypada przekazać fakt, że jest to jedna z dwóch, prócz latarni Stilo w Osetniku, w całości metalowa konstrukcja. Wykonana została ona z elementów starego nautofonu Stilo.
W Jastarni funkcjonuje także port morski usytuowany od strony Zatoki Puckiej, to baza rybołówstwa, przystań pasażerska oraz marina jachtowa. Mogą tu wpłynąć dość duże łodzie – długość 60 metrów i zanurzenie do prawie 4 metrów. Basen portowy chronią 2 falochrony.
Jak we wszystkich miejscowościach nad zatoką, panują w tej okolicy znakomite wprost okoliczności do praktykowania niezmiernie lubianych sportów wodnych: kite i windsurfingu. Dodatkowo, przez całą Mierzeję Helska prowadzi szlak rowerowy, a sąsiedztwo
idealnie nadają się na spacery.
Jak na nadmorski kurort przystało, Jastarnia to różnorodna baza turystyczna oraz gastronomiczna. Noclegi w Jastarni to gama hoteli, apartamentów, pensjonatów, ośrodków wczasowych a także pokoi prywatnych.
Więcej informacji o Jastarni pod adresem: http://www.jastarnia.info.pl

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem