Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Jurata

Jurata molo

Miejscowość wypoczynkowa Jurata to wschodnia część Jastarni. Z Juratą kojarzony jest ośrodek wypoczynkowy Prezydenta RP – tak naprawdę, to znajduje się on w granicach Helu.
Jurata to kurort morski o krótkiej historii, do lat XX-tych XX wieku były tam tylko wydmy i rósł las iglasty. Wszystko rozpoczęło się w tym miejscu w 1928 roku. Druga Rzeczypospolita miała wąski dostęp do Bałtyku.

W związku z tym,
wybudowano m.in. port wojenny i handlowy w Gdyni, a także powstały miejsca letniego odpoczynku nad morzem – Jurata była najbardziej prestiżowa.
Formalnie, pierwszy sezon to lato 1931 r. Najbardziej prestiżowy był pełen przepychu hotel Lido – odwiedzali go między innymi Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Jan Kiepura czy też Wojciech Kossak. Prywatne letnie rezydencje posiadała w Juracie arystokracja (hr. Potoccy i Tyszkiewiczowie bądź ks. Czetwertyńscy) a także znani politycy: Mościcki czy też Beck. Do Juraty przyjeżdżali na wypoczynek bogaci i sławni Polacy a także obcokrajowcy. Po dziś dzień zachowało się dużo dawnych will, pensjonatów i hoteli.
Po 1945 r. PRL-owskie władze postanowiły uczynić z Juraty miejsce letniego odpoczynku dla „ludu pracującego”. Wybudowano wtedy wiele zakładowych, resortowych ośrodków wypoczynkowych i wybudowano (w 70-tych latach) drewniane, długie na 300 m, molo spacerowe prowadzące w głąb zat. Puckiej.
Po 1989 roku nowi posiadacze pensjonatów, ośrodków wczasowych, will
czynili co tylko było możliwe aby Jurata znowu stała się ekskluzywnym kurortem. W ciągu minionych 20 lat stanęło wiele luksusowych, eleganckich oraz wygodnych ośrodków wczasowych, pensjonatów i hoteli. Choć, sporadyczni pamiętający dawną Juratę mówią, iż to wciąż nie tamta Jurata, to przyjmuje ona z powrotem ekskluzywny charakter.
W Juracie położone są dwie plaże: szersza oraz chętniej odwiedzana nad otwartym morzem – na niej znajdziemy bary oraz żółte osłony dla korzystających z kąpieli słonecznych, kształtem przypominające przedwojenne kosze plażowe. Następna plaża leży nad zatoką – jaką za to, ze względu na płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają entuzjaści wind i kitesurfingu.
Jeśli ktoś chce wczuć się w aurę przedwojennego, wyrafinowanego kurortu wówczas noclegi w Juracie (www.jurata.info.pl/noclegi/wszystkie) będą znakomitym wyborem.

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem