Karkonosze
Najwyższa partia Sudetów to Karkonosze – jedyne pasmo którego wierchy wykraczają ponad 1400 metrów n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Lubawskiej do Szklarskiej – to około 36 km, szerokość tego pasma to 8 – 20 kilometrów, natomiast obszar ok 650 km². Niestety do Polski przynależy tylko trochę powyżej 1/4 powierzchni – inaczej około 185 km².
Na szczęście, dzięki porozumieniu z Schengen, można spokojnie zwiedzać również rozleglejszy, należący do Czechów fragment Karkonoszy, pomimo tego
trzeba pamiętać, iż wierzchołkami Karkonoszy biegnie granica państwowa polsko – czeska – ażeby ją naruszyć wystarczy mieć przy sobie ważny paszport albo tylko dowód osobisty. Karpacz i Szklarska Poręba to dwie miejscowości, z których najwygodniej odwiedzać Karkonosze.
Główny materiał Karkonoszy to granit, występujący w kilku gatunkach. Procesy erozyjne formują specyficzne spękania – ostre i urwiste, ukształtowały się także tutaj specyficzne dla Karkonoszy – skałki – malownicze, nagie formacje skalne. Stanowią one więcej niż 150 grup, poniektóre dość duże – np Pielgrzymy, inne skromniejsze, mają one notorycznie nazwy powiązane z ich kształtem – Trzy Świnki, Ptasie Gniazda, Końskie Łby, Owcze Skały, Bażynowe Skały, Paciorki.
Najbardziej rozpoznawalnym
wierzchołkiem jest naturalnie Śnieżka (1602 m n.p.m.) – najwyższy wierzchołek całego masywu Sudetów górujący nad okolicą o 200 metrów zapewnia przepiękne pejzaże – to co zobaczymy zależy wyłącznie od warunków widzialności. Panuje w tym miejscu wyjątkowo mroźny, podobny do alpejskiego klimat – średnioroczna temperatura waha się wokół 0°C, a pokrywa śnieżna często leży od X do V, opady śniegu zdarzają się nawet latem. Na Śnieżce znajduje się obserwatorium meteorologiczne IMGiW, od 1880 r. prowadzi się przez cały czas obserwacje. U stóp Śnieżki leży Karpacz – najważniejsze miasto turystyczne w pobliżu.
Następną bardzo rozpoznawalną górą jest Szrenica (1362 metrów n.p.m.) – „winna” temu jest Szklarska Poręba, niezmiernie chętnie odwiedzana przez wczasowiczów – z miejscowości bez trudu można
zauważyć charakterystyczny szczyt Szrenicy. Ze Szklarskiej Poręby prowadzą szlaki turystyczne na Halę Szrenicką a także Szrenicę, można też dostać się tam wyciągiem krzesełkowym. Funkcjonują w tych miejscach schroniska górskie. Inne wysokie wierzchołki – wyższe aniżeli Szrenica, chociaż nieznane tak powszechnie jak Śnieżka oraz Szrenica to Łabski Szczyt (1472 m n.p.m.) oraz Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi pod względem wysokości wierzchołek naszych Sudetów.
Karkonosze to też kaskady wodne – dwa najbardziej popularne – oba blisko turystycznego miasta Szklarska Poręba – to Kamieńczyka i Szklarki. Wodospad Szklarki, wysoki na 13-tu m, znajduje się przy drodze nr 3 łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą – to obligatoryjny punkt wycieczek i miejsce do fotografowania się na jego tle
przez urlopowiczów. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (27 m) wodospad Sudetów – tutaj trudniej dojść – jednakże nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości urlopowiczów – osiągają go nawet maluchy.
Wczasy w Karkonoszach zdecydowanie wybiorą miłośnicy turystyki górskiej. Karkonosze dysponują dziesiątkami kilometrów szlaków turystycznych różniących się zarówno pod względem długości jak i poziomu trudności. Łączą się one z górskimi miejscowościami np: Szklarska Poręba, Michałowice, Jagniątków, Przesieka bądź Karpacz. Dysponują one rozmaitą bazę turystyczną, gastronomiczna oraz noclegową.
Idąc w góry trzeba pamiętać, że
gwałtowne zmiany pogody to tutaj zasada. Wyczuwalna jest również zmiana temperatury razem z wysokością, a na szczytach notorycznie występują zamglenia, chmury oraz wieją mocne wiatry. Karkonosze (www.szklarskaporęba.pl/karkonosze) są ładne przez 12 miesięcy w roku, najlepszym jednak czasem do wycieczek po nich są koniec lata i wczesna jesień.
Zapraszamy do turystycznego serwisu o Karkonoszach: http://www.karkonosze.pl