Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Kołobrzeg

Kołobrzeg z lotu ptaka

Szczycący się ponad 1000-letnią historią Kołobrzeg, leży nad samym Morzem Bałtyckim. Pierwsze zapiski odnoszące się do Kołobrzegu odnoszą się do VIII w. W X wieku był jedną z siedzib biskupich ówczesnego Państwa Polskiego. Gród ma bogatą historię, w czasie licznych wojen kroczyły przez nie wojska pruskie, francuskie, rosyjskie, niemieckie i polskie.

Przez wiele stuleci Kołobrzeg słynął głównie z warzenia oraz
handlu solą. Przez dziesięciolecia miasto miało statut twierdzy, resztką po tym czasie jest przykładowo Baszta Prochowa z XIV/XV wieku, stanowiła ona część systemu fortyfikacji. Większość fortyfikacji została zdemontowana po zlikwidowaniu twierdzy w 1872 roku.
Kołobrzeg – miasto uzdrowisko, również ma się długą historię. Już w 1830 r. powstał tutaj pierwszy zakład kąpieli solankowych. Jak w 1859 roku miasto uzyskało połączenie kolejowe z Gdańskiem i Szczecinem, zaczęło w tę okolicę przybywać coraz to więcej wczasowiczów. Największy rozkwit turystyki nastał jednakże po likwidacji twierdzy. Pod koniec XIX w. uruchomiono Dom Zdrojowy. W trakcie Pierwszej Wojny Światowej miejscowość została przeobrażona w duży wojskowy szpital.
Pod koniec Drugiej Wojny Światowej Kołobrzeg po raz kolejny został zmieniony w twierdzę, z racji ciężkich walk Kołobrzeg został prawie całkowicie unicestwiony – zachowało się tylko pięć procent zabudowy.
Obecnie Kołobrzeg to miejsce letniego odpoczynku. Latem na miejscowej plaży wydzielane są 3 zabezpieczane kąpieliska. Można w tym miejscu wynająć leżaki, kosze plażowe, a dzieci mogą skorzystać ze zjeżdżalni, trampolin oraz innych morskich atrakcji. Wierzchołkiem wydm biegnie przymorska promenada – świetne miejsce do spacerów. Jednakowo chętnie uczęszczanym miejscem jest miejscowe molo – długie na 220 m.
Kołobrzeg pełni również rolę portów – handlowego, pasażerskiego oraz wojennego. Można podziwiać stacjonujące w tym miejscu okręty wojenne oraz statki handlowe i pasażerskie. Stąd odpływają także statki wycieczkowe w rejsy po morzu. Można również wybrać się na odległy o w przybliżeniu sto kilometrów Bornholm. Kołobrzeskie statki oferują również rejsy wędkarstwa morskiego.
Wejścia do portu strzeże latarnia morska. Pierwsza latarnia morska funkcjonowała tutaj już w XVII stuleciu, jednakże samodzielny budynek latarni postawiono
pod koniec dziewiętnastego stulecia. W 1945 r. latarnię wyburzono, dzisiejsza latarnia została zrekonstruowana po wojnie.
Kołobrzeg to rozmaita propozycja turystyczna oraz gastronomiczna. Wczasowicze bywają w Kołobrzegu cały rok, oczekują na nich mnogie hotele, sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty oraz domy wczasowe. Rozmaitą ofertę noclegów w Kołobrzegu odkryjesz: kliknij tutaj.

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem