Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Kopań

Kopań

Kopań to niewielka miejscowość nadmorska, położona mniej więcej 3 km w kierunku wschodnim od Darłowa, na pagórku – od którego wywodzi się słowiańskie określenie wsi oznaczająca wzgórze. Z wioski roztacza się ładny widok na Morze Bałtyckie oraz okolicę. Kopań kiedyś był osadą typowo rolniczą, teraz prężnie kształtuje się w nim turystyka – powstają tu pensjonaty, domki letniskowe, domy wczasowe i inne obiekty wypoczynkowe. Pośród najnowszych obiektów mieszkalnych można dostrzec interesujące przykłady zagród rolniczych z XIX, a nawet XVIII wieku.

Miejscowość wypoczynkowa Kopań jest trochę oddalona od linii brzegowej – w linii prostej do piaszczystego brzegu jest blisko półtora km. Mimo to odcinek ten można wygodnie przejść lub przejechać rowerem – cisza, spokój, piękna, bogata przyroda oraz rześkie powietrze powodują, że powodują, iż taka 20-to minutowa wędrówka jest ogromną przyjemnością, zwłaszcza że celem jest szerokie, wygodne i piaszczyste wejście na piękny piaszczysty brzeg. Plaża w letnisku nie jest zbyt rozległa, ale z kolei piaszczysta, czysta a także nieprzepełniona nawet latem! Otaczające ją niskie wydmy porastające lasem świerkowym, który napełnia tutejsze powietrze żywicznym zapachem.
Ciekawostką Kopania jest także inny obszar wodny – duże jezioro przymorskie o takiej samej nazwie jak miejscowość. Umiejscowione jest ono bliżej Kopania niż morski brzeg – mniej więcej 0,5-1 kilometra
w kierunku wschodnim od miejscowości. Jezioro ulubili sobie wyjątkowo wędkarze (w jego wodach żyje niemało gatunków ryb) i fanatycy sportów wodnych. W sezonie urlopowym znajduje się na nim co niemiara żaglówek, kajaków i innych jednostek pływających. Z uwagi na sąsiedztwo morza, aura na jeziorze jest bez mała stale taka jak na morzu – w następstwie tego ciągły wiatr i fala, które niezwykle pasują windsurferom. Również ich można raz za razem ujrzeć na jeziorze.
Właściwością przewodnią letniska Kopań jest panująca w tym miejscu cisza oraz spokój – wcale nie przypomina on hałaśliwych kurortów nadmorskich. Miłośnicy wakacyjnych ciekawostek zdołają natomiast zastać je w ościennym Darłowie.

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem