Mazury
Ze względu na dużą liczbę jezior i malowniczych rzeczek, Mazury są krainą po prostu idealną do uprawiania wszystkich sportów wodnych. Kraina ta jest też rzeczywistym rajem dla wędkarzy.
Gros jezior mazurskich powstało na skutek działania lodowców. Najbardziej charakterystyczne dla Mazur są jeziora rynnowe – długie, głębokie, wąskie, wyciągnięte południkowo. W tej grupie znajduje się większość najgłębszych jezior na Mazurach, np. Ełckie, Wuksniki, Łańskie oraz Tałty. Za to największe, pod względem powierzchni, jeziora są jeziora morenowe (lub zastoiskowe).
Mają zróżnicowaną linię brzegową i nie są zbyt głębokie. Często tworzą grupy i łącząc się tworzą całe systemy wodne – tak lubiane przez żeglarzy, kajakarzy. Wzorcowym tego przykładem jest największe polskie jezioro – Śniardwy. Największe jeziora na Mazurach zgrupowane są na niewielkim obszarze, w sąsiedztwie najpopularniejszych miejscowości: Węgorzewo, Giżycko, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki – to tzw. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Oprócz zespołu jezior ze znajdującymi się centralnie Śniardwami, kolejnym wielkim systemem na Mazurach jest jezioro Mamry wraz z otaczającymi je mniejszymi jeziorami.
Poza Krainą Wielkich Jezior Mazurskich, istnieje jeszcze kilka mniejszych systemów jeziornych. Jednym z nich są jeziora niedaleko Iławy i Ostródy, ze znajdującym się w środku Jeziorkiem. Lecz Mazury to również rozsiane pojedyncze jeziora. Często są to małe jeziorka, tak zwane Oczka, położone malowniczo pośród lasów. Są one ostoją ptactwa wodnego oraz innych zwierząt, ponieważ jako mniej słynne i położone w oddaleniu od kluczowych szlaków żeglownych są rzadziej odwiedzane przez turystów.
Mazury to od lat obszar chętnie odwiedzany przez wczasowiczów i harcerzy. Wczasy na Mazurach wybierają przeważnie pasjonaci żagli, jednakże nie brakuje także pasjonatów jezior, wędkowania czy ot tak, wypoczynku na łonie przyrody – oni także decydują się na wczasy nad jeziorem.