Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Przesieka

Przesieka Wodospad PodgórnejPrzesieka to turystyczna, podgórska wioska leżąca w sąsiedztwie Karpacza i Jeleniej Góry. Wioska położona jest na wysokościach 480 – 650 metrów n.p.m., w dolinie Czerwienia, Myi i Podgórnej. Przesieka charakteryzuje się rozrzuconą zabudową, normalne dla niej są domy rozrzucone na stokach, otoczone lasem. Taki układ miejscowości powoduje, iż główną cechą miejscowości jest cisza. Bardziej zagęszczona
zabudowa to centrum wioski położone na północnym-wschodzie.

Pierwsze potwierdzone notatki dotyczące Przesieki odnoszą się do XVII-tego wieku. Cesarz podarował osadę Georgowi Andreasowi Schwinghammerowi – weteranowi wojny trzydziestoletniej. Nazwa wsi Przesieka pojawiła się w 1946 r., tuż po II Wojnie Światowej nazywała się Matejkowice, za sprawą odnalezienia w niej zrabowanych obrazów Matejki.

Początek turystyki w Przesiece to połowa XIX-tego stulecia, u schyłku wieku Przesieka była już popularniejsza niż Karpacz. Przed wybuchem II Wojny Światowej Przesieka była uznanym, karkonoskim ośrodkiem sportów zimowych. Modne były wtedy wędrówki narciarskie, łyżwiarstwo, saneczkarstwo a także skoki narciarskie – co ciekawe, w Przesiece było w tamtym czasie kilka
skoczni narciarskich. Największa liczba turystów przyjeżdżała do Przesieki w latach 60-tych i 70-tych dzięki działalności Funduszu Wczasów Pracowniczych, masowej turystyki i studenckich rajdów. Dziś Przesieka to raczej cicha miejscowość turystyczna. Jej walorem jest lokalizacja – z pobliskiej Jeleniej Góry można dojechać komunikacją miejską – linie 4 (spod dworca PKP) i 18 (z Cieplic).

Najbardziej znana atrakcja Przesieki to Wodospad Podgórnej – potrójna kaskada o wysokości 10 metrów. Pod wodospadem znajduje się węzeł podgórskich szlaków turystycznych. Przez wioskę przechodzą szlaki turystyczne: zielony do Karpacza i w drugą stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby; niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, i dalej na karkonoskie szczyty; żółty na Słonecznik a także inne, do pobliskich miejscowości.

Atrakcje turystyczne:

  • Wodospad Podgórnej, – trzeci pod względem wysokości w Karkonoszach – (wysokość – 10m)
  • Skałki – Szwedzkie Skały, Dziurawa Skała
  • Chybotek i Waloński Kamień – ciekawe bloki granitowe
  • Bike Maraton – doroczna impreza dla wszystkich pasjonatów rowerów oraz terenowego szaleństwa

Więcej przeczytasz na stronie: www.przesieka.info.pl

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem