Puck
Nad zat. Pucką, między Władysławowem i Gdynią leży ok 11-to tys. miasteczko powiatowe – Puck. Dzieje Pucka sięgają XII w., a już w I-szej połowie stulecia XIII-tego otrzymał statut miasta. Puckiem przez te wszystkie wieki rządzili Książęta Pomorscy, Zakon Krzyżacki, ba nawet król Szwedzki oraz oczywiście Prusacy i Polacy.
Nic więc dziwnego że, w Pucku co i rusz obserwujemy zabytki: ryglowy szpital dla ubogich z XVII wieku – aktualnie Muzeum Ziemi Puckiej – gotycki kościół parafialny św.
Piotra i Pawła z XIII wieku (kościół ten jest celem tradycyjnej pielgrzymki rybaków łodziami z Kuźnicy), dawne, pochodzące z XVIII i XIX w. kamienice miejskie z XIX-wiecznym ratuszem miejskim.
Dodatkowo, w miejscowości spotkać można typowe dla tego obszaru domy ryglowe.
Puck to niewątpliwie cel wyjazdów urlopowych tysięcy naszych rodaków. Przyciąga ich dogodne położenie Pucka, piaszczyste plaże ze zabezpieczanymi przez ratowników kąpieliskami, molem spacerowym, malowniczym portem rybackim i mariną.
Zważywszy na lokalizację nad zatoką Pucką – najdogodniejszym w naszym kraju położeniem do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu – Puckie plaże pełne są wielobarwnych latawcy i żagli. Można tu również podziwiać okazałe jachty pływające po zatoce Puckiej, a także udać się stąd w krótki rejs po niej. Rzecz
jasna w Pucku i okolicy wytyczonych jest wiele szlaków do turystyki rowerowej i pieszej.
Wczasowicze wybierający noclegi nad morzem oraz decydujący się na Puck nie zawiodą się. Czeka na nich różnorodna baza gastronomiczna: restauracje, lodziarnie, kawiarnie, smażalnie, bary i budki z hamburgerami, kebabem i lodami. Tak samo przeróżna jest baza noclegowa. Luksusowe apartamenty, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, domy gościnne, domki nad morzem jak i ekonomiczne kwatery prywatne – całość komponuje się na noclegi w Pucku.