Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy

Kiedyś rejony teraźniejszego parku zasiedlali Słowińcy – stąd pochodzi nazwa parku. Słowiński Park Narodowy to jeden z dwóch parków nadmorskich u nas. Wytyczono go dla osłony bagien, torfowisk, jezior przybrzeżnych, łąk, borów i lasów a zwłaszcza wydmowego pasa mierzei z rzadkimi w całej Europie ruchomymi wydmami.

Park jest relatywnie duży, rozciąga się od Łeby do miejscowości wczasowej Rowy – zajmuje obszar bez mała 33 tysięcy ha, w tym dwa duże jeziora – Łabsko oraz Gardno, chroniony jest również przybrzeżny pas Morza Bałtyckiego.
Park przyjmuje turystów, jednakże poruszać można się jedynie po wskazanych szlakach – a owych jest aż 140 km. W Rąbce – dwa kilometry od Łeby jest wejście, które prowadzi do wydm. Drogę do wydm można przebyć rowerem, który można wypożyczyć, pieszo lub wózkiem elektrycznym. Jeśli ktokolwiek wybiera się zobaczyć wydmy, winien mieć dość dobrą tężyznę – trasa z Rąbki na wierzchołek wydmy w obie strony potrafi trwać 6 godzin. Piasek ze szczytów wydm jest bezustannie noszony z wiatrem, na skutek tego wydmy przesuwają się 2-10 metrów na rok w kierunku wschodnim. Wrócić można na dwa sposoby – plażą albo przez las. Ze szczytu wydmy Łącka Góra można podróżować dalej na zachód, w stronę latarni morskiej w Czołpinie (około siedemnaście km) bądź dalej aż do Rowów (25 kilometrów). Odpowiednia forma jest w takim przypadku konieczna. Na terenie parku jest dodatkowo skansen wiejski w Klukach.
W Słowińskim Parku Narodowym niezależnie od malowniczych terenów strzeże się także poszczególne gatunki fauny i flory. Na terenach leśnych przeważa sosna, ale spotkamy też świerki, modrzewie, buki i dęby. Wśród innych gatunków flory występują tutaj: honekia piaskowa, piaskownica, storczyk plamisty, rukwiel nadmorska lub rosiczka. Park to także miejsce wylegania dużej liczby gatunków ptactwa: rozliczne gatunki kaczek, bataliony, żurawie, bociany czarne czy łabędzie krzykliwe. Można także natknąć się na puchacza, jenota, łosia bądź borsuka, to także siedlisko żmij.
Oprócz tego park prowadzi także Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie a także oddziały w Rąbce i
Rowach. Znajdziemy w tym miejscu liczne tablice, zdjęcia, mapy i eksponaty pokazujące bogactwo parku. Muzeum otwarte jest przez cały rok.
Istotnie, Słowiński Park Narodowy i liczne rezerwaty przyrody prezentują ogromne bogactwo przyrody, najlepiej jednak przybyć do miasta Łeba i poznać walory parku zwiedzając park osobiście.

Ofertę domków nad morzem w okolicy parku znajdziesz na stronie: http://www.domkinadmorzem.info.pl

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem