Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Sopot

Sopot

Między Gdynią i Gdańskiem leży miasto-uzdrowisko – Sopot. Historia wypoczynku i leczenia w Sopocie sięga roku 1798 – w tamtym czasie stanął pierwszy dom letniskowy, w 1819 r. powstało pierwsze kąpielisko morskie, natomiast od 1823 r. działał pierwszy budynek medyczny.

Kolejny rozwój był rezultatem rozbudowy kolei – w 1870 roku Sopot uzyskał połączenie kolejowe z Gdańskiem i Koszalinem, a później Berlinem. Pod
koniec XIX wieku otwarto tor wyścigów konnych, natomiast w 1920 roku kasyno oraz włączono Sopot do Wolnego Miasta Gdańska – już wtedy Sopot był słynnym kurortem nadmorskim.
W dzisiejszych czasach wyjątkowy charakter miastu dodają secesyjne kamieniczki i wille, stare drzewostany, parki oraz ogrody – zieleń miejska to aż 60% terenu miasta. Sopot słynie również z najdłuższego (ponad pół km) zbudowanego z drewna mola. U jego nasady jesienią i zimą urządzane jest lodowisko Monciak – od nazwy ulicy – Boh. Monte Cassino.
Następnym znakiem rozpoznawczym Sopotu jest Opera Leśna – amfiteatr wśród Lasów Oliwskich o widowni mieszczącej ponad 4 tysiące widzów. To tutaj od 1961 r. odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie – Sopot Festival oraz sporo młodsze TOPtrendy.
Sopot to 4,5 kilometra plaż, w większości publicznych, ale są też fragmenty dostępne jedynie dla gości hoteli. Plaże są rzecz jasna strzeżone, pełne atrakcji, małych pubów i kawiarenek, wypożyczalni sprzętu plażowego i wodnego.
Na
końcu sopockiego molo jest również przystań dla jachtów oraz taksówek wodnych. W 3 basenach jest miejsce dla powyżej 100 jachtów. 63 dla jachtów – do 10 m i 40 dla jednostek do 24 metrów. Znajduje się tutaj również siedziba bosmanatu z wyglądu podobny do jachtu, wraz z gastronomią i zapleczem. Można stąd odbyć rejs na trasie Sopot – Westerplatte – Gdańsk oraz Sopot – Gdynia. Wielu wczasowiczów fotografuje się na tle nierzadko oszałamiających jachtów.
Rozważając powyższe atrakcje, warto planując noclegi nad morzem, zdecydować się na Sopot, jak czyni każdego roku powyżej 2 mln. urlopowiczów, bądź choćby tylko zobaczyć go będąc już w pobliżu.

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem