Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój noclegi, pokoje, kwatery, wczasy

Świeradów Zdrój to górska miejscowość turystyczna leżąca w obniżeniu pomiędzy Wysokim i Kamienickim Grzbietem. Świeradów znajduje się w pobliżu czeskiej i niemieckiej granicy, w otoczeniu miast: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Gryfów Śląski, Zgorzelec. Ze Świeradowa blisko zarówno do niemieckiego Görlitz bądź
Liberca w Czechach.

Świeradów Zdrój – to również miejscowość uzdrowiskowa, tutejsze zdroje radonowe oddziaływają na procesy enzymatyczne oraz przemiany komórkowe,gruczoły wewnątrzwydzielnicze i wzmacniają tkankę nerwową. Leczy się w tym miejscu choroby reumatyczne, układu krążenia i nerwowego. Dawny budynek kuracyjny – Dom Źródlany z XVIII-tego wieku spłonął i na jego położeniu, pod koniec XIX-tego stulecia pobudowano Dom Zdrojowy – jakim możemy sie zachwycać do dzisiaj. Atrakcją jest wyjątkowa Hala Spacerowa – to zadaszona, przeszklona hala o długości 80 m, o konstrukcji z modrzewia, dekoracyjnie zdobiona, z małą sceną, odbywa się na niej wiele koncertów. W tej hali jest źródło i pijalnia wód (szczawy żelazisto-radonowe). W otoczeniu Domu Zdrojowego znajduje się, pochodzący z tego
samego okresu Park Zdrojowy.

Oprócz uzdrowiskowego charakteru Świeradów Zdrój to znakomite położenie do eskapad w Góry Izerskie. Leżący najbliżej wierzchołek to Izerski Stóg (1107 metrów) – umiejscowione jest tam górskie schronisko. Można na niego trafić idąc jednym ze szlaków turystycznych względnie wjechać funkcjonującą od 2008 r. Gondolową Koleją, której dolny przystanek zlokalizowany jest w mieście. Kolej funkcjonuje cały rok, transportując narciarzy w sezonie zimowym, a latem – turystów rowerowych oraz pieszych.W sąsiedztwu Izerskiego Stogu położony jest wierzchołek Smrek (1124 m). Z tego miejsca warto pójść dalej na wschód, na Halę Izerską do następnego schroniska – Chatki Górzystów.

Świeradów w sezonie zimowym zaprasza narciarzy. Korzystając z kolejki gondolowej bez trudu można dotrzeć na Izerski Stóg, a tu na narciarzy czeka nartostrada (opis tras narciarskich: www.swieradow.pl/atrakcje/15/wyciagi_narciarskie) o długości 2500 metrów, w razie potrzeby sztucznie dośnieżana a po zmroku – oświetlona. W sąsiedztwie nie brak także krótszych tras i stoków i łatwiejszych . Funkcjonuje tu również dużo tras narciarstwa biegowego.

W ostatnim czasie Świeradów Zdrój a również Góry Izerskie zostały stolicą kolarstwa górskiego. Wytyczonych jest tu sporo szlaków rowerowych, odbywają się maratony rowerowe, downhill, MTB czy konkursy BMX.

Jeżeli ktoś chce zwiedzić Góry Izerskie, jako bazę wypadową w nie powinien wybrać Świeradów Zdrój. W miejscowości funkcjonuje wiele restauracji kawiarni, barów, z kolei noclegi w Świeradowie Zdroju to przeróżna propozycja apartamentów, hoteli, pensjonatów, domów gościnnych. Nie zabraknie też ekonomiczniejszych kwater i pokoi.

Polecamy serwis o Świeradowie: http://www.swieradow.pl

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem