Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Świnoujście

Świnoujście

Leżące na 44 wyspach, najdalej wysunięte na zachód miasto nad polskim morzem to Świnoujście. Działa tu port morski, który razem z szczecińskim portem stanowi jeden z największych na Bałtyku kompleksów portowych. Codziennie odpływa z niego 5 promów do Ystad oraz trzy do Trelleborga.

Poza tym, port obsługuje przewóz towarów, przede wszystkim sypkich takich jak węgiel, rudę metali a także zboża. Co więcej stawiany jest gazoport, a dla mniejszych jednostek pływających oraz jachtów w północnym basenie
działa marina na 150 jachtów z pełnym zapleczem.
Symbolem Świnoujścia, a szczególnie pomocą nawigacyjną jest Stawa „Młyny” – charakterystyczny, cylindryczny, o białej barwie budynek w kształcie młynu wiatrowego, usytuowany przy wejściu do portu na falochronie zachodnim.
Świnoujście ma burzliwą historię – znajdują się tutaj trzy forty – dwa zachodnie – Fort Anioła oraz Zachodni Fort Nadmorski Artyleryjski i Fort Wschodni określany Fortem Gerharda. Forty te w swej historii miasta przechodziły z rąk do rąk – były w dysponowaniu Szwedów, Prusaków, Francuzów i Rosjan.
W sąsiedztwie Fortu Gerharda zlokalizowana jest najwyższa w naszym kraju (65 metrów) morska latarnia z poł. XIX stulecia. Na początku, wieża latarni morskiej miała ośmioboczny przekrój, jakkolwiek podczas remontu na początku wieku XX nabrała przekroju okrągłego. Pobudowana jest ona z żółtej cegły, a otaczające ją budynki z czerwonej. Od 2000 roku, po ostatniej odnowie można zwiedzać latarnię oraz podziwiać widok portu z tarasu widokowego.
nJednakże Świnoujście to nade wszystko miejsce wakacyjnego wypoczynku. W mieście jest aż dziesięć km piaszczystych, szerokich plaż, delikatnie wchodzących w morze tworząc płytkie kąpieliska. Czystość morza oraz plaży weryfikuje przyznawany świnoujskiemu kąpielisku świadectwo „Błękitnej Flagi”.
Wzdłuż plaży przebiega słynna wśród turystów Promenada Nadmorska (ul. Żeromskiego). Blisko promenady zlokalizowana jest muszla koncertowa, stare, dziewiętnastowieczne budynki i naturalnie wiele nadmorskich butików z pamiątkami, bursztynami, muszelkami. Kolejną promenadę stanowi ul. Wybrzeże Władysława Czwartego, stąd można podziwiać wpływające do portu w Świnoujściu duże statki pasażerskie oraz handlowe. Można z tego miejsca także wybrać się w rejs do portu, wokół okolicznych wysp, Szczecina albo do pobliskich niemieckich miasteczek.
Świnoujście to znaczący ośrodek wypoczynkowy – nie dziwi więc, że wyszukamy tu rozmaitą ofertę gastronomiczną i turystyczną – od komfortowych hoteli bądź apartamentów, poprzez domy
wypoczynkowe, pensjonaty po pokoje oraz kwatery oferujące noclegi w Świnoujściu.

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem