Tatry
Na południu Polski piętrzą się góry typu alpejskiego, jakie przez mieszkańców nizin uważane są za jedyne „prawdziwe” w Polsce – to Tatry. Przez łańcuch górski wiodą malownicze szlaki z przepięknymi widokami, gdzieniegdzie pobłyskują górskie jeziorka, w których odbijają się nieprzystępne szczyty. Pogoda w Tatrach jest nieco kapryśna, a o tutejszym klimacie mówi się: „dziewięć miesięcy zimy, reszta – same lato”.
Latem turyści docierają prawie do każdego zakamarka Tatrzańskiego Parku Narodowego, zimą przybywają tu narciarze, których przyciąga zimowa stolica Polski – Zakopane.
U stóp majestatycznych szczytów rozciągają się ładne łąki i tereny rolnicze. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest (wbrew nazwie) nie pięć, a sześć pięknych jezior: Przedni Staw, Mały Staw, Wielki Staw, Czarny Staw, Wole Oko a także Zadni Staw. W dolinie Roztoki z wysokości niemal 70 metrów spada najwyższy wodospad w Tatrach – Siklawa. Szczyt Nosala (1206 m n.p.m.) od dawna słynie jako jeden z optymalnych punktów widokowych w bezpośredniej bliskości Zakopanego. Rozciąga się stąd doskonały widok nie tylko na całą Dolinę Bystrej, ale także na Tatry Zachodnie i część Tatr Wysokich ponad Doliną Gąsienicową Hala Gąsienicowa jest największym w polskich Tatrach węzłem szlaków turystycznych, toteż w ciągu lata pojawia się tutaj około pół miliona osób. Dolina Kościeliska jest uważana za jedną z niesamowitych dolin w Tatrach. Występuje tu wiele przykuwających uwagę form skalnych charakterystycznych dla skał wapiennych, np. Raptawicka Turnia. To druga co do wielkości doliną w naszej części gór, wielkością ustępuje tylko Dolinie Chochołowskiej. Czarny Staw Gąsienicowy, w sąsiedztwie schroniska Murowaniec, jest jednym z największych jezior w Tatrach, którego powierzchnia wynosi prawie 18 ha, a głębokość osiąga ponad 50 m. Najpiękniej prezentuje się przed południem, w promieniach Słońca.