Ustka
Położona u ujścia rzeki Słupia Ustka to portowe miasto, uzdrowisko, letnisko i siedziba władz gminnych zarazem. W średniowieczu Ustka była kaszubska osadą rybacką, do dziś zachowały się szachulcowe domy rybaków i układ zabudowy średniowiecznej wsi.
Portowy charakter dawnej Ustki wciąć odnaleźć można patrząc na secesyjny (XIX/XX w.) budynek z wieżyczkami Urzędu Celnego, Budynkowi z czerwonej cegły przy ulicy Zaruskiego – jednemu z najstarszych spichlerzy zbożowych, Czerwoną Szopę – dawną bazę ratowników morskich oraz spirytusownię. Bez wątpienia jednak, największą ciekawostką portu w Ustce są mola – wschodnie i zachodnie – które obecny kształt zyskały na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie do portu wpływają statki pasażerskie, jachty , a nawet okręty wojenne RP – gdyż w Lędowie koło Ustki zlokalizowane jest Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej. W porcie znajdziemy również liczne smażalnie i tawerny.
W Ustce znajduje się również latarnia morska – budynek z czerwonej cegły z końca XIX stulecia, u nasady wschodniego falochronu. Sama wieża latarni ma ośmiokątny przekrój, a jaj wysokość przekracza 21 metrów. Białe światło, wysyłane z latarni jest widoczne na odległość prawie 30 km. W sezonie letnim latarnia udostępniana jest turystom do zwiedzania.
Kąpielisko w Ustce (http://www.ustka.info.pl/atrakcje/1/plaza) z racji ujścia rzeki Słupia podzielone jest na wschodnie i zachodnie. Główne kąpielisko to plaża wschodnia, strzeżona przez ratowników na odcinku około 500 metrów. Plaża zachodnia posiada jedno stanowisko ratowników o szerokości około 100 metrów pomiędzy molami.
Dodatkowo wzdłuż plaż ciągnie się promenada nadmorska – ulubione miejsce spacerowe turystów i kuracjuszy.
W Ustce znajduje się również wiele pomników a najmłodszym z nich jest upamiętniająca jedną z najlepszych aktorek komediowych i kabaretowych Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej odsłonięta 25 lipca 2012 roku.
Tutejsza duża baza turystyczna, oferuje noclegi w Ustce dopasowane do wymagań nawet najwybredniejszych turystów. Dodatkowo, dla ułatwienia komunikacji od 2003 roku Ustkę i Słupsk łączy porozumienie zwane Dwumiastem m.in. o wspólnej komunikacji autobusowej i kolejowej.