Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Zakopane

Zakopane deptak KrupówkiZakopane leży u podnóża polskich Tatr – to najwyżej (750-1000 m n.p.m.) położone miasto w naszym kraju. Tatrzańskie trasy, oryginalna gwara, sztuka, obyczaje, strój i muzyka góralska oraz malownicza drewniana architektura, jaka prezentuje się na tle Giewontu, przyciągają nieprzebrane tłumy wczasowiczów. Do Zakopanego turyści przyjeżdżają od ponad stu lat i będą zapewne przyjeżdżać przez kolejne stulecia.

W Zakopanem są świetne miejsca obserwacyjne. Z każdego niemal miejsca widać Tatry i zalesiony stok Gubałówki oraz wyrastającą nad dachy domów niebosiężną wieżę kościoła parafialnego. Idąc w jej kierunku można bezproblemowo trafić do kluczowej ulicy Zakopanego – Krupówek.

Krupówki należą do najsłynniejszych ulic w Polsce. Krupówki, główny bulwar Zakopanego, przebiega przez centrum miasta i jest wyłączona z ruchu kołowego. W panoramie ulicy dominuje kościół Św. Rodziny wzniesiony w 1896 roku, z inicjatywy legendarnego księdza J. Stolarczyka.  Przy ul. Krupówki 10  znajduje się Muzeum Tatrzańskie im. Chałubińskiego. Na dole muzeum można obejrzeć m.in. fotografie słynnych ludzi związanych z Podhalem, zrekonstruowaną chatę góralską, stroje góralskie, instrumenty muzyczne, naczynia i sprzęty pasterskie. Do skansenu można porównać ulicę Kościeliską (powyżej kościoła). Można w ty miejscu podziwiać domy góralskie sprzed 100 i więcej lat, do dziś zamieszkiwane przez potomków Gąsieniców, Walczaków i Sieczków. Przy Muzeum Stylu Zakopiańskiego stoi pierwszy dom powstały w stylu zakopiańskim wg projektu Witkiewicza – willa Koliba. Zbudowano go w 1892 r. dla hr. Granatowskiego – entuzjasty góralszczyzny z Ukrainy.

Jak na największy górski ośrodek turystyczny w Polsce przystało noclegi w Zakopanem to niezliczona propozycja: od kwater prywatnych po luksusowe apartamenty – każdy znajdzie coś dla siebie.

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem