Dębina noclegi, informacje, pogoda, zdjęcia, atrakcje – informator turystyczny.

Pojezierze Kaszubskie

Pojezierze Kaszubskie jest częścią największego polskiego pojezierza – Pojezierza Pomorskiego. W sercu Szwajcarii Kaszubskiej znajdują się Jeziora Raduńskie, które tworzą nad podziw piękny krajobraz. Grupa składa się z 14 akwenów, z których największe to jeziora: Raduńskie-Górne i Dolne, Kłodno, Stężyckie i Ostrzyckie. Rozciągają się one na ponad 40 km, między miejscowościami: Stężyca – Ostrzyce – Chmielno. Z lotu ptaka wygląda on jak wielki, nieco koślawy pierścień wodny, stąd też wzięła się potoczna obecnie nazwa owej przepięknej krainy – Kółko Raduńskie.

Wiedzie tędy jedna z najbardziej interesujących kaszubskich tras turystycznych, a jeziorami prowadzi niepospolity szlak kajakowy, który wśród ulubieńców aktywnego wypoczynku uważany jest za jedną z największych atrakcji w kraju. Wędkarze mogą złowić tu marenkę, czyli sielawę – pyszną rybkę głębinową, uznawaną za kulinarny rarytas.

Jezioro Wdzydze (na południe od Kościerzyny) określane przez miejscowych Kaszubskim Morzem. Wody jeziora tworzą nadzwyczajny kształt ogromnego krzyża. Jego cztery ramiona to jeziora: Jelenie, Radolne, Wdzydze, Gołuń. Sulęczyno, nad brzegami pięknego jeziora Węgorzyno, położone na sporym wzniesieniu, z domami wciśniętymi w urwiste zbocza, stanowi ciekawostkę samą w sobie. Obszar wokół jeziora Mausz (na południe od Sulęczyna) był niegdyś gęsto zaludniony, o czym świadczą liczne odkrycia archeologiczne – natrafiono na tutaj kamienne kurhany. Jedną z najpiękniej położonych wiosek w okolicy Sulęczyna jest Jamno, położone nad Jeziorem Żukowskim, zwanym wcześniej Słupianym, ponieważ płynie przez nie rzeka Słupia.

Swornegacie – południowy kraniec Kaszub – położone są w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie, nad Brdą i jeziorem Krasińskim, w otoczeniu jezior: Długie, Witoczyno, Charzykowskie, Łąckie, Płesno i lasów. Niepodobna w takim krótkim opisie wymienić wszystkich miejscowości i jezior tego pięknego regionu jakim są Kaszuby. Trzeba tu przybyć i zobaczyć to na własne oczy – a noclegi nad kaszubskimi jeziorami znajdziesz tu: http://www.wczasynadjeziorem.pl/kaszuby.

Polecamy

Jarosławiec kwatery

Kwatery w Jarosławcu

Wakacje z dziećmi nad morzem

wakacje z dziećmi nad morzem