Władysławowo
Nazwa Władysławowo bezpośrednio pochodzi od króla Władysława IV, który w latach 30-tych XVII wieku postanowił zbudować w tej okolicy fort, by odpierać spodziewany napad Szwedów. Dzisiejsze Władysławowo powstało w latach pięćdziesiątych 20. stulecia jako konsekwencja scalenia miejscowości Hallerowo, Poczernino, Cytniewo, Wielka Wieś oraz portu Władysławowo.
Prawa miejskie Władysławowo uzyskało w 1963 roku.
Dużą rolę w zintensyfikowaniu turystyki na tych obszarach odegrał gen. Haller, któremu
to, po ceremonii zaślubin naszego kraju z Morzem Bałtyckim w 1920 roku spodobało się to miejsce. Wspólnie z niektórymi swoimi oficerami nabyli te tereny. Z ich inicjatywy powstało kąpielisko Hallerowo, które miało być konkurencją dla będącego fragmentem Wolnego Miasta Gdańska Sopotu. W Hallerówce, willi w której gen. Haller z rodziną spędzał wakacje, od 1990 roku można zwiedzić niedużą wystawę przeznaczoną Józefowi Hallerowi i Błękitnej Armii.
Teraźniejsze Władysławowo to znana miejscowość letniskowa nad Bałtykiem, zlokalizowane jest tu kilka kąpielisk z piaszczystymi i szerokimi plażami. Miejscowość ta to również port morski i rybacki. Władysławowski port sprawuje również funkcję mariny. Oprócz zaplecza sanitarnego i gastronomicznego żeglarze mogą też skorzystać ze stoczni remontowej. Stąd warto udać się w rejs po Morzu Bałtyckim lub Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków spacerowych. Istnieje podobnie możliwość odbycia wycieczki z Władysławowa na Litwę, Łotwę lub Skandynawii. Wędkarzy
zaciekawi niechybnie fakt, iż z Władysławowa urządzane są rejsy z okazją wędkowania w morzu.
Dodatkową ciekawostką letniska jest umiejscowiona na promenadzie we Władysławowie Aleja Gwiazd Sportu. Została utworzona w 2000 roku i od tamtego okresu umieszczone są w promenadzie gwiazdy dla największych sław polskiego sportu. Własne gwiazdy posiadają w tamtym miejscu między innymi Kazimierz Deyna, Irena Szewińska, Robert Korzeniowski, Jerzy Kulej, Dariusz Michalczewski, Jacek Wszoła, a też Michel Platini. Rok za rokiem, w lipcu aranżowany jest tu Festiwal Sportu.
Rozpoznawalnym punktem letniska jest również Dom Rybaka – siedziba gminy z reprezentatywną basztą widokową z której warto delektować się panoramą Władysławowa oraz okolicą.
Władysławowo, z uwagi na swoje położenie nad Zatoką Pucką z płytką wodą, niskimi falami oraz właściwymi warunkami wietrznymi – to kapitalne wprost miejsce do uprawiania i nauki windsurfingu. Nic więc dziwnego, że w okolicy znajduje się sporo szkółek oraz wypożyczalni sprzętu
windsurfingowego.
W skład bogatej bazy noclegowej miejscowości wchodzą liczne ośrodki wczasowe, domy wypoczynkowe, luksusowe hotele, pensjonaty, domki letniskowe i pokoje we Władysławowie.
Więcej informacji o Władysławowie, atrakcjach czekających w mieście oraz pełną ofertę noclegów we Władysławowie znajdziesz na stronie: http://www.wladyslawowo.info.pl